DIJELOVI AUSPUHA


Auspuh savremenog automobila je mnogo više od izduvne cijevi i prigušivača zvuka koji su činili izduvni sistem na starijim vozilima. Podrazumjeva sistem koji počinje od izduvne grane motora pa sve do zadnjeg dijela automobila gdje možete vidjeti gasove kako izlaze iz njega. Sastoji se od ovih dijelova:
Osnovni zadaci izduvnog sistema su da sprovode izduvne gasove iz motora dalje od automobila da ne bi dospijeli u kabinu vozila, zatim prigušivanje buke koja nastaje u motoru za vrijeme izduvnih taktova, da pospješi performanse automobila i olakša rad motora i na kraju da smanji emisiju štetnih gasova u atmosferu.

IZDUVNA GRANA I CIJEVI AUSPUHA


Grane auspuha su skup cijevi koje sprovode gasove iz cilindra motora. U zavisnosti od jačine motora i broja cilindara gas može ići dalje u jednu ili dvije izduvne grane koje su najčešće izrađena od lijevenog željeza, čelika ili otpornih legura (gus). U zavisnosti od broja klipova motora (3 - 6 klipa, prosječno vozilo 4 klipa) cijevi se suzbijaju u jednu ili dvije cijevi ako je riječ o sportskom programu vozila. 

Za poboljšanje performansi vozila, koje se prvenstveno odnosi na trkače i sportske automobile, iz svakog cilindra izlazi po jedna cijev i spaja se u šemu  4 - 2 - 1 što znači iz četiri cijevi nastaju dvije pa jedna ili u kombinaciju 4 - 2 - 2  kada je govorimo o dvostrukom auspuh sistemu.

Izduvna grana je dio koji se veže na granu auspuha. Obzirom da u tu granu ili grane (sportski program) auspuha direktno ulaze gasovi koji nastaju nakon sagorijevanja goriva u motoru izrađuju se od materijala koji su sposobani da izdrže visok pritisak i temperaturu, isto ka kao i grane auspuha.

Izduvna cijev ili cijevi se proteže od izduvne grane pa do samoga vanjskog dijela iz kojeg izlaze gasovi. Međutim ona nije jedna cjelina jer je zapravo isprekidana ostalim dijelovima poput, lonaca, fleksibilne, katalizatora i slično.

U zavisnosti od vrste, jačine i kubikaže vozila izduvne cijevi standardnog promjera su od 32 do 60 Ø fi, dok tunirana vozila
imaju raspon (cca 60 - 80 Ø fi).

Izduvne cijevi su izložene koroziji sa unutrašnje i sa vanjske strane, jer pri izgaranju goriva nastaje voda, kiseline i olovne soli, koje u obliku plinova i pare teku kroz izduvni sistem. Kad je izduvni sistem hladan, to jeste prilikom paljenja vozila (ohlađenog motora) stvara se kondenz na unutrašnjim stijenkama, koji malo po malo nagriza cijev. Zbog toga se na automobilima koji pretežno voze kratke gradske vožnje, treba češće mijenjati izduvna cijevi i ostali dijelovi. Preporuka je izbjegavanje kratkih ruta gdje se izduvni sistem se stigne zagrijati.

FLEKSIBILNE CIJEVI


Fleksibilne cijevi, nazivaju se još pletenica, postale su gotovo neizostavni dio izduvnog sistema u svim vozilima novije generacije.
U praksi su se pokazale kao najbolji ublaživač vibracija i buke kod motornih vozila bilo dizela ili benzinca.

Obzirom da upijaju toplinsku ekspanziju izduvne cijevi uzrokovanu visokom temperaturom nužno su izrađene od visoko kvalitetnog materijala a je to je najčešće 304 inox. Po svojoj  konstrukciji cijevi mogu biti jednoslojene, dvoslojne, troslojne fleksibilne cijevi (koje su i najčešće u upotrebi) i četvoroslojne fleksibilne cijevi.

Ovisno o poziciji određuje se tip:

1.   Viseće - postavljene su vertikalno na
      izduvnoj grani i trpe velika opterećenja
2.   Ležeće - postavljene su horizontalno
      ispred katalizatora

Rok trajanja fleksibilne cijevi nije određen nekim intervalom, te mogu trajati dugo ako se nalaze u optimalnim uslovima eksploatacije.

Najčešći uzrok pucanja fleksibilne cijevi je uzrokovan istrošenim nosačima motora, fizičkim oštećenjem, zatim velikim brojem pređenih kilometara kao i lošim kvalitetom goriva a vrlo često kombinacijom navedenoga.
 
Katalizatori su postali neizostavan dio izduvnog sistema svakog vozila proizvedeog u zadnjih tridesetak godina. Uvođenje katalizatora na evropskom tržištu veže se za 1986. godinu. Uvođenjem evropskih normi za emisiju goriva (Euro 1 od 92/93 do Euro 6c od 2018. godine) upotreba katalizatora postala je obavezna.

Katalizator je uređaj, tačnije vrsta filtera koji se koristi za smanjivanje toksičnosti i emisije izduvnih gasova motora sa unutrašnjim izgaranjem.

Međutim razlikujemo katalizatore za benzin i dizel vozila. Tako dizel vozila zapravo imaju DPF filter (po Euro 5 normi od 2009.godine) iako su neki proizvođači vozila znali ugrađivati i ranije na pojedine modele...


LONCI AUSPUHA - PRIGUŠIVAČI


Pod pojmom auspuh većina ljudi podrazumjeva samo zadnji lonac. Lonce auspuha prema njihovoj poziciji dijelimo na srednji ili protočni lonac i zadnji ili završni.

U zavisnosti od modela, godine proizvodnje i proizvođača svako vozilo ima specifičnu vrstu, broj lonaca i kombinaciju lonaca.

Njihova funkcija je smanjivanja temperature izduvnih gasova i neutralizacija zvuka. Ako ste ikada čuli kako radi motor auta bez auspuha, onda znate koliko veliku razliku lonci mogu napraviti na razinu buke. To se postiže specifičnom unutrašnjom građom lonca.
Iako optički unutrašnjost lonca djeluje kao jednostavani skup komora i cijevi sa rupama, one su zapravo podešene kao neki muzički instrument za stvaranje refleksije valova koji se međusobno ometaju ili poništavaju.

Unutrašnjost lonaca se sastoji od 1 - 4 perforirane cijevi, a prostor je ispunjen toplotnom i zvučnom izolacijom. Prva komora se naziva rezonator i ona je preko otvora spojena na iduću komoru (sistem spojenih posuda). Rezonator je konstruisan da sadrži određni volumen zraka i ima dužinu koja je precizno izračunata da bi se proizveo val koji smanjuje određenu frekvenciju zvuka. Osnovna razlika između lonca i rezonatora jeste  da lonci pokušavaju prigušiti buku kako bi je učinili manje glasnom, a rezonatori modifikuju emisiju izduvnih gasova. Obično se koriste oboje istovremeno.     

Najčešći uzrok kvara lonca je unutrašnja i vanjska korozija. Na nastanak hrđe lonca najviše utiče niska temperatura, industrijska sol koja se zimi posipa po ulicama i kratke gradske vožnje jer se motor i izduvni sistem ne stignu zagrijati, te kondenz ostaje u staklenoj vuni koja se nalazi u loncu. Tako se desi da, prilikom zamjene lonca, u unutrašnjosti pronađemo i po čašu vode.
Ponekad oštećenja lonca uzrokuju oslabljeni ili otkinuti nosači motora koje posljedično uzrokuju prenos jačih vibracije motora na izduvni sistem.


SPORTSKI PROGRAM


Još jedna karakteristika auspuh sistema je količina pritiska koju proizvodi a koji nastaje kao rezultat svih prepreka koje izduvnii gasovi prolaze. To oduzima nešto snage motora. Zato postoji sportski program auspuha koji može smanjiti taj pritisak i poboljšati performanse vozila. Napravljeni su u formi debele cijevi. Vanjski dio se sastoji od čeličnog kućišta dok unutra nalazimo perforiranu cijev kojoj ispuh ide samo ravno bez prepreka i koja je obložena samo zvučnom izolacijom.

ŠELNE I AUSPUH SPOJNICE


Šelne ili metalni prstenovi imaju zadatak da spajaju izduvnu granu sa cijevi auspuha. Prema njihovom sastavu mogu biti čelične, grafitne, metalne, presanih vlakana i slično. Prema vrsti klasične i konusne šelne odnosno jednodjelne ili dvodjelne šelne. Jednodjelne imaju dva kraja koja se pričvršćuju pomoću jednog šarafa dok dvodjelne

Kod novijih vozila šelne su zamjenjene spojnicama.Spojnice za auspuh se sastoje od 2 šelne i metala (poput razrezane cijevi) koji pričvršćuje dva kraja cijevi pomoću navoja. Spojnice su promjera od 40 do 60 Ø fi. Spojnice se nalaze se na sredini automobila
i čest su kvar kod današnjih automobila.

NOSAČI AUSPUHA - GUMICE


Sastavni dio svakog izduvnog sistema su i nosači auspuha. Nosači auspuha su najčešće napravljeni od kvalitetne gume, koja je otporna na visoke temperature i premazana zaštitnim slojem. U posljednje vrijeme, u upotrebi su najviše kombinovani gumeni nosači sa metalnim ili aluminijskim kućištem. Slabi nosači mogu izazvati veliku štetu na vašem vozilu, jer uslijed pucanja istih može doći do otpadanja auspuh sistema tokom vožnje, te osim vas samih može ugroziti i ostale učesnike u saobraćaju. Zato se preporučuje kontrola kroz redovan servis ili pred neki duži put. Ostećenje nosača auspuha se manifestuje kroz popuštanje što uzrokuje specifično lupkanje.

DIHTUNZI AUSPUHA


Dihunzi su jedni od najopterećenijin dijelova auspuh sistema. Nalaze se na mjestima gdje je potrebno da iz nekog prostora gdje se nalazi materija pod pritiskom, ta materija ne izlazi u okolni prostor. Tako imamo klasični dihtung na izduvnoj grani motora, koji se u praksi rijetko kvari a neke vrste vozila (pretežno fransucska) imaju konusne, azbestne dihtunge na mjestima koja povezuju granu auspuha i srednju cijev. Dihtunzi su izloženi ekstremnim uslovima rada to jeste jako visokim temperaturama (preko 800 °C) koje tokom vožnje variraju. Zbog toga je neophodno je da dihtung bude adekvatan, kao i da bude pravilno ugrađen. Generalno su izdržljivi i ne uzrokuju često popuštanje.
Copyright © Auspuh Servis Bare 2011. All right reserved.  Design by ARTDIZAJN